Zażywając dawkę historii. Odwiedzamy Zamek w Kętrzynie.

Zażywając dawkę historii. Odwiedzamy Zamek w Kętrzynie.

Kętrzyn to miasteczko pełne uroku. Wielu mówi, że jest to miejsce do którego wraca się kilkakrotnie. W tym właśnie miasteczku znajduje się nieduży krzyżacki zamek, w którym za czasów panowania Zakonu Krzyżackiego rezydował prokurator. Obecnie wnętrze zamku to wyjątkowe Muzeum wyróżniające się przebogatymi zbiorami, ciekawą narracją i oferujące nowe wystawy czasowe. Zamek słynie z organizowanych w nim jarmarków, na które zjeżdżają się goście z różnych zakątków. Jednakże my odwiedziliśmy go w terminie pustym od dodatkowych atrakcji. Chcieliśmy poznać to miejsce, jego historię oraz nacieszyć oczy pięknymi eksponatami.

Już przy samym wejściu miło powitał nas opiekun Muzeum opowiadając kilka anegdotek i wyjaśniając jak poruszać się po zamku, aby niczego nie ominąć.
Obecnie gromadzone są tu zbiory związane z historią regionu i miasta. Znaczną część stanowią dzieła sztuki, rzemiosła artystycznego, historii oraz zgromadzone archiwalia. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od sali w której zebrano kolekcję “Sztuka dawna”. Znajdowały się w niej tzw. chorągwie pogrzebowe, które nosiły już znaczne znamiona czasu. W tym pomieszczeniu zachwyciła nas ogromna skrzynia posągowa z Drogosz, z początku siedemnastego wieku. Majestatyczna, bogato zdobiona i idealnie zachowana, robi ogromne wrażenie oraz pobudza wyobraźnie. Ciekawi nas jakie przedmioty mogła zawierać. Cała sala pozostaje w tematyce sakralnej i kultowej , a część jej wyposażenia dotyczy obyczajów chrześcijańskich.

Do kolejnej sali udaliśmy się krętymi schodami w niewielkiej wieży. W tym miejscu czekała na nas wystawa etnograficzna.  W jej zbiorach znajdują się tradycyjne sprzęty używane do niedawna w okolicznych wsiach, a także kolekcja kafli piecowych z osiemnastego wieku. Zgromadzono tu również zdjęcia, pocztówki i inne materiały dokumentacyjne, świadczące o historii tego miasta i regionu. W zamku znajduje się również  biblioteka muzealna pełna starodruków, nawet z piętnastego wieku oraz rękopisów. Tutejsze mury kryją w sobie również kolekcję rzeźby gotyckiej oraz mebli z osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Wszystkie znajdujące się tu przedmioty są pięknie wyeksponowane, tak aby zwiedzający mogli dojrzeć najmniejsze nawet detale. Poruszanie się po muzeum również jest bardzo intuicyjne.

O samym zamku również wypadałoby wspomnieć słów kilka. Najbardziej rozpoznawalne jest oczywiście skrzydło północne, które zajmował prokurator sprawujący władzę z ramienia Zakonu Krzyżackiego. Mieściła się tu również kaplica a na dziedzińcu funkcjonowała studnia. W przylegającej do zamku części miasta istniały niegdyś piekarnia, kuchnia, młyn, spiżarnia, zbrojownia, więzienia a także browar. Po 1525 roku Zamek w Kętrzynie stał się siedzibą starostwa książęcego, natomiast w osiemnastym i dziewiętnastym wieku był on siedzibą domeny królewskiej. Niestety podczas II wojny światowej spłonął. Odbudowano go w latach 1962-67 zachowując jego gotycki charakter.

Na koniec mamy kilka słów do rodziców, którzy mają chęć zabrać swoje dzieci w taką maleńką podróż po historii. Wizyta w zamku z dziecięcym wózeczkiem nie jest możliwa. Już na dziedzińcu mamy przeszkodę nie do pokonania dla małych kółek, bowiem wyłożony jest on dużymi kamieniami. Po zamku również nie można poruszać się tym środkiem transportu z uwagi na liczną ilość schodów. Na dziedzińcu czekają na was stragany z pamiątkami i zabawkami dla dzieci w rycerskim klimacie. W środku natomiast znajdziecie standardowe muzealne souvenir’y, które my nazywamy “zbieraczami kurzu”. Z naszych podróży pozwalamy sobie jedynie na zakup magnesu na lodówkę (mamy ich kilkadziesiąt, ale o tym innym razem). Jeżeli chcielibyście skorzystać z dodatkowych atrakcji, proponujemy odwiedzić Zamek podczas słynnego lipcowego Jarmarku Średniowiecznego Na Św. Jakuba.

#kochamyzamki

B.1 thought on “Zażywając dawkę historii. Odwiedzamy Zamek w Kętrzynie.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *