“Wróć do mnie” Bogusław Stępnik – Recenzja

“Wróć do mnie” Bogusław Stępnik – Recenzja

Sięgając po debiutancką powieść zawsze zaniżam swoje oczekiwania. Podświadomie daję autorowi szansę, bo przecież nie wszystkie początki są idealne. Jednakże tym razem moja łaskawość nie była potrzebna, bowiem od powieści Bogusława Stępnika można wymagać wszystkiego. “Wróć do mnie” to kawał dobrej literatury i jednocześnie wysoko podniesiona poprzeczka dla wszystkich debiutantów.

Bohaterem książki jest Jurek, chłopak który świat widzi inaczej niż inni. Wszystko to za sprawą upośledzenia. Mimo to jest bardzo mądrym chłopcem o wielkim sercu, które oddał najwspanialszemu stworzeniu na świecie, Pajacykowi. Ich więź jest niesamowita i niepowtarzalna.

Pajacyk to stary koń, który lata świetności ma już za sobą. Mimo to, obdarzył zwierzęcym przywiązaniem, wyjątkowego chłopca. Razem spędzali każdą wolną chwilę, a dzięki niemu chłopak nie zatracił się w swoim świecie. Jednakże pewnego dnia konik zyskuje nowego właściciela i zostaje sprzedany do Włoch, gdzie wszystkie konie czeka tragiczny los. Nasz bohater nie czekając ani chwili, wyrusza w przedziwną podróż by odzyskać i uratować swojego przyjaciela. W tym czasie jego losy splatają się z wyjątkową łobuziarą, dziewczyną z patologicznej rodziny, która dokonuje niezbyt dobrych wyborów życiowych. Z połączenia tych dwóch światów mogą wyjść tylko kłopoty oraz podróż pełna przygód.

Powieść Pana Stępniaka mocno chwyta za serce. Autor w prosty sposób ukazuje czym jest prawdziwa przyjaźń i oddanie. Jednocześnie ukazuje, że odmienność nie jest zła, tylko naturalna. Nie należy z niej szydzić, tylko wspierać i akceptować. To bardzo dobra lekcja tolerancji nie tylko dla młodzieży, ale również dla dorosłych. W obecnym czasie potrzebujemy takich słów, które zwiększają świadomość i uczą nas empatii. Dodatkowo powieść porusza ogromny problem, faktycznie istniejący, czyli wysyłka koni na rzeź. To okropieństwo i trzeba walczyć z nim każdego dnia.

“Wróć do mnie” to powieść, która wzrusza i skłania do refleksji. Polecam ogromnie.

B.

Recenzja ZaBiałymPłotkiem
Tytuł: Wróć do mnie
Autor: Bogusław Stępnik
Wydawnictwo: Nowa Baśń