“Tusz” “Iskra” “Blizna” Alice Broadway – Seria Księga Skór

“Tusz” “Iskra” “Blizna” Alice Broadway – Seria Księga Skór

Jakiś czas temu w moje dłonie trafiła sławna w internetach książka o wdzięcznym tytule “Tusz”, wtedy to nie uległam pięknie jej okładki i długo zabierałam się za jej przeczytanie. Co z tego wynikło możecie przeczytać tutaj. Również wówczas byłam przekonana, że nie sięgnę po kolejne tomy serii, bo tematyka tej powieści odrobinę mnie przeraziła. I tutaj przestroga, nie zarzekaj się, bo nigdy nie wiesz, kiedy możesz zmienić zdanie.

Po kilku miesiącach postanowiłam jednak wrócić do sławnej serii Alice Broadway. Raz jeszcze przeczytałam pierwszy tom i zaczęłam patrzeć na całą tę historię, z zupełnie innej perspektywy. To wszystko sprawiło, że wciągnęłam się bardziej, niż myślałam że to możliwe. W niedługim czasie wchłonęłam wszystkie trzy tomy i całkowicie zmieniłam zdanie co do przedstawianej historii.

Jak już pisałam wcześniej, jest to opowieść o niezwykłej dziewczynie Leorze Flint, która marzy o tym by zostać tatuażystką. Widzi w tym wszystkim niezwykłe powołanie i chciałaby nadawać sens życia, ludziom którzy oznakowują swoje ciało. Bo oni dzielą się na tych oznaczonych i nieoznaczonych. W tym świecie, ci drudzy są postrzegani jako zagrożenie, ponieważ jeśli nie posiadasz tatuażu, jak można cię odczytać? Symbole na ciele w opisanym przez autorkę świecie, są ogromnie ważne. Ich symbolika niesie za sobą znaczenie i opisuje człowieka. Autorka nadaje im sens i w ten sposób stwarza wyjątkowa historię.

Zamiast zdradzać wam szczegóły i pełną fabułę powieści Pani Alice, postanowiłam że nietypowo opiszę co sprawiło, że zmieniłam zdanie i dlaczego warto sięgnąć po tę wyjątkową serię. Przede wszystkim nie można odmówić autorce ogromnej wyobraźni, która wykracza poza granice wyobrażalności. Jej pomysły są wyjątkowe, co sprawia, że na kartach książek, mamy zupełnie nową opowieść, nieporównywalną do innych historii w świecie fantastyki. Jeśli jesteście fanami “Igrzysk Śmierci” z pewnością spodoba wam się klimat stworzony przez autorkę serii “Księga skór”. Akcja jest wartka i nie pozwoli wam się znudzić.

Urzekający jest również sposób, w jaki autorka przedstawia swoją bohaterkę. Dziewczyna jest pełna zalet ale również i wad, co sprawia, że staje się wyjątkowo realna i łatwo się z nią utożsamiać. Ma w sobie coś ze zwyczajnej nastolatki, chociaż żyje w niezwyczajnym świecie, gdzie tatuaże są czymś znacznie więcej niż ozdobą ciała, a historia człowieka zapisana jest w przerażającej księdze z ludzkich skór.

Wśród tego całego zamieszania nie można również zapomnieć o okładkach tych książek. Chociaż nie należy oceniać zawartości po zewnętrznych walorach, to jednak musicie mi przyznać, że dużo przyjemniej czyta się powieści ubrane w niesamowitą grafikę. Już samo nastawienie do nich, jest zdecydowanie bardziej pozytywne. Dlatego też ogromny plus, za przepiękne okładki.

Seria “Księga skór” to naprawdę kawał dobrej młodzieżówki z gatunku fantastyki. Z pewnością ma swoich fanów, ale i przeciwników. Chociaż początkowo nie przypadła mi do gustu, to po przeczytaniu całej serii mogę z czystym sercem polecić wam ten tytuł.

B.

Recenzja ZaBiałymPłotkiem
Tytuł: Tusz, Iskra, Blizna
Autor: Alice Broadway
Wydawnictwo: Czwarta Strona, We need YA