“Tusz” Alice Broadway – Recenzja

“Tusz” Alice Broadway – Recenzja

“Tusz” Alice Broadway to książka kontrowersyjna, która w bardzo szybkim tempie zawładnęła wręcz social media. Jej zdjęcia pojawiały się wszędzie a blogosfera oszalała na punkcie niesamowitej okładki. Blogerzy prześcigali się w pomysłach na fotografię i czytali ją z zapartym tchem, żeby jak najszybciej wyrazić swoje zdanie na jej temat. Mnie te szaleństwo ominęło. Może zbyt duża popularność, zniechęciła mnie już na samym starcie, a może zwyczajnie bałam się tego co znajdę w środku tej piekielnie dobrej okładki. Jednakże i na mnie przyszedł czas. Chwila w której przeczytałam pierwsze strony niosła za sobą ogromne oczekiwania, czy zostały spełnione?

Jest to opowieść o niezwykłej dziewczynie Leorze Flint, która marzy o tym by zostać tatuażystką. Widzi w tym wszystkim niezwykłe powołanie i chciałaby nadawać sens życia, ludziom którzy oznakowują swoje ciało. Bo oni dzielą się na tych oznaczonych i nieoznaczonych. W tym świecie, ci drudzy są postrzegani jako zagrożenie, ponieważ jeśli nie posiadasz tatuażu, jak można cię odczytać? Symbole na ciele w opisanym przez autorkę świecie, są ogromnie ważne. Ich symbolika niesie za sobą znaczenie i opisuje człowieka. Autorka nadaje im sens i w ten sposób stwarza wyjątkowa historię.

W powieści przeraził mnie jednak motyw skórowania. Chociaż fabuła jest dość interesująca, to ten zabieg wydał mi się zwyczajnie obrzydliwy. Zdecydowanie mogłabym się obejść bez takich ekscesów. Chodzi tu o skórowanie pośmiertne. Ze skóry zmarłego bowiem, tworzona jest księga, która albo zostaje spalona, albo trafia na rodzinny regał.

Bohaterka powieści również nie do końca przypadła mi do gustu. Być może to przez tematykę, która mi nie odpowiadała, choć sama jestem posiadaczką tatuażu, a może to jej wiek. Leora zdaje się być łącznikiem dwóch różnych światów. Jej poczynania nie zawsze były dla mnie zrozumiałe. Ciekawym natomiast okazał się być wątek jej ojca, który zdawał się skrywać tajemnicę. Ten temat bardzo mnie zaintrygował.

Książkę polecam młodzieży, takiej z dystansem do średnio przyjemnych zabiegów. Jest to bowiem dobrze napisana powieść o przemyślanej fabule. Jednakże, choć drugi tom jest już w przygotowaniu na polski rynek, sama daruję sobie jego przeczytanie. Temat zwyczajnie nie trafił w mój gust czytelniczy.

B.

Recenzja ZaBiałymPłotkiem
Tytuł: Tusz
Autor: Alice Broadway
Wydawnictwo: Czwarta Strona, We need YA