“Trzynasta opowieść” Diane Setterfield – recenzja

“Trzynasta opowieść” Diane Setterfield – recenzja

22″Trzynasta opowieść” Diane Setterfield to kolejna barwnie wydana powieść autorki. Od książek w takiej oprawie oczekuje się bardzo wiele, czy faktycznie piękno z zewnątrz odzwierciedla to co znajduje się w środku?

Ta powieść, to wielowątkowa historia, która wymaga od czytelnika skupienia i zagłębienia się w szczegóły. Zdecydowanie nie jest to lekki kawałek lekturki, który można wchłonąć w jeden wieczór. Nad tą książką warto się pochylić na nieco dłuższy czas. Jest to wspaniała i przejmująca opowieść o tym jak ogromną siłę mają książki.

Autorka przedstawia nam wielu bohaterów o najróżniejszych osobowościach i skrywanych sekretach. Niektórzy z nich są pozytywni i łatwo się z nimi utożsamić. Inni natomiast mają negatywne cechy, ale intrygują. Takie żonglowanie osobowościami to już chyba standard dla Pani Setterfield.

Cała historia jest napisana w niesamowicie inteligentny i przemyślany sposób. Łączy w sobie wiele wątków i gatunków. Jednocześnie składnia do przemyśleń i budzi najróżniejsze emocje. Mamy tu spotkanie z namiętnością, ale również duchami i ogarniającym strachem. Czytelnik doszukuje się skrywanych głęboko tajemnic i próbuje rozwikłać wiele niedomówień. Do samego końca nie jest on pewny jak dana historia się zakończy. Wszystkiemu temu towarzyszy wiele emocji i przeżyć. Wspólnie z bohaterami “Trzynastej opowieści” przeżywamy bowiem to co oni przeżywają. Całość ubrana jest w iście poetycki styl, który wymaga skupienia.

Muszę przyznać, że choć ta lektura jest wyjątkowo dobra, to nie dałabym rady przebrnąć przez nią jeszcze raz. Bowiem na obecnym etapie mojego życia potrzeba mi raczej mało skomplikowanych tekstów, w których mogę odpłynąć i zapomnieć o rzeczywistości. Tę książkę zdecydowanie polecam tym, którzy od dobrej lektury wymagają dużo. Nie będziecie zawiedzeni.

B.

Recenzja ZaBiałymPłotkiem
Tytuł: Trzynasta opowieść
Autor: Diane Setterfield
Wydawnictwo: Wydawnictwo Albatros

Dziękuję Wydawnictwu Albatros, za możliwość zrecenzowania tej wyjątkowej książki.