“SYRENA I PANI HANCOCK” Imogen Hermes Gowar – Recenzja

“SYRENA I PANI HANCOCK” Imogen Hermes Gowar – Recenzja

Słyszę “Syrena” i już jestem zauroczona. Widzę tą cudowną okładkę i rozpływam się w marzeniach. W koło mnie wirują muszelki, szumi woda i te sprawy.. Ach jakie cudowne uczucie, prawie czuję zapach oceanu. Sięgam po książkę. Wiem, że czeka mnie niesamowita historia. Z każdą stroną czuję jednak, że moje marzenia poleciały w innym kierunku. Kolejny rozdział i wiem już, że ta opowieść zdecydowanie różni się od moich myśli. Czyżbym się aż tak bardzo pomyliła?

Jak się okazuje nieomylnych osób nie ma. Otoczka, która powstała odnośnie powieści Syrena i Pani Hancock skutecznie zmyliła moje zmysły czytelnicze. Szykowałam się na przygodę w podmorskich głębinach, wśród koralowców i błyszczących łusek. Nic z tego, nic z tego, jakby powiedział mój mąż. Kim w takim razie jest tytułowa Syrena? A Kim Pani Hancock? O tym już za chwilę.

Syrena o której mowa, nie jest główną bohaterką, a raczej elementem tła. To jedynie dodatek, który napędza bohaterów do działania. Pojawia się w ich życiu i wówczas wiele spraw nabiera nowego toru. Zacznijmy jednak od bohatera, który może nie stał się moim ulubieńcem, ale z pewnością zasłużył na mój szacunek. Wspominam tu o Panu Hancock, szanowanym kupcu, który wiedzie dosyć jednostajne życie. Jednakże ten spokój zostaje zburzony pewnego wieczora, kiedy do drzwi bohatera, po długiej podróży puka kapitan jego kupieckiego statku. Na nieszczęście, a może szczęście Pana H. oznajmia, iż ów statek sprzedał. Jak grom z jasnego nieba, ta wiadomość zaskakuje kupca. Tym bardziej, że pieniądze za okręt zostały wydane na obiekt nierealny, niezbyt urodziwy i do tego martwy. Tak oto Pan Hancock stał się posiadaczem syreny. Początkowo wściekłość nie pozwala mu dojrzeć potencjału, owego znaleziska, jednakże po pewnym czasie dostrzega, iż może się ono stać sposobem na pokaźny zarobek. Niedługo potem cały Londyn szepcze o syrenie i każdy chce ją zobaczyć. Szczególnym zainteresowaniem wykazuje się wówczas pani Chappell, która prowadzi sławny dom rozkoszy.

Po rozmowie i małych negocjacjach, syrena trafia do domu rozpusty, gdzie zostaje wystawiona na pokaz, przy oprawie “syrenich” kobiet. Zaproszenie na to wydarzenie, dostaje również Pan Hancock. To właśnie tam poznaje przepiękną Angelicę Neal. Znana z bywania w wyższych sferach kurtyzana, nie jest już młódką, ale po śmierci swojego opiekuna, ponownie wraca na salony. Ponieważ przywykła do wysoce luksusowego życia, zgadza się być towarzyszką Pana H. podczas pokazu w domu uciech Pani Chappell. Niestety zgorszony bohater ucieka z owego przyjęcia i żąda jak najszybszego zwrotu swojej syreny. Czy uda mu się zarobić pokaźną sumkę na swojej zdobyczy? Czy jego losy ponownie skrzyżują się z losami Panny Neal?

Imogen Hermes Gowar zadebiutowała w niesamowity sposób. Swojej powieści nadała klimat charakterystyczny dla powieści sławnej Jane Austen. Osiemnastowieczny Londyn, w którym przeplatają się historie Pana Hancock’a. i Panny Neal, jest barwny i nadzwyczaj wiarygodny. Niejednokrotnie przedstawia realny obraz tamtych czasów, dzięki czemu czytelnik czuje się, jakby czynnie brał udział w wydarzeniach. Bywa bardzo bezpośrednia, ale nie przekracza nieprzyzwoitych granic. Syrena i Pani Hancock to powieść, w której za zasłoną pięknych sukien, istnieją ogromne pokłady samotności. Pieniądz jest pożądany, bo prowadzi do dostatku. Natomiast mając w posiadaniu nawet ogromne sumy, nie jesteśmy w stanie kupić prawdziwej bliskości i szczerej miłości.

B.

Recenzja ZaBiałymPłotkiem
Tytuł: Syrena i Pani Hancock
Autor: Imogen Hermes Gowar
Wydawnictwo: Wydawnictwo Albatros

Dziękuję Wydawnictwu Albatros, za możliwość zrecenzowania tej wyjątkowej książki.

 1 thought on ““SYRENA I PANI HANCOCK” Imogen Hermes Gowar – Recenzja”

  • Miałam w ostatnim czasie ochotę przeczytać coś lekkiego, z motywem fantasy ale jakoś ta książka do mnie nie przemawia. Chociaż intryguje mnie trochę wątek syreni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.