Ponadczasowe książki dla dzieci

Ponadczasowe książki dla dzieci

Dobrze, już dobrze, przyznaję się i nie musicie przypierać mnie do muru. Wybierając książki dla swojego synka, czasem kieruję się sentymentami. Wracam do czasów, gdy sama byłam dzieckiem i zaczytywałam się w niektórych historiach. Miałam całą kolekcję książek z bajkami Disneya. Z niektórych nawet wypadały kartki, bo czytałam je tak często, że nie przeżyły starcia z moją wyobraźnią. Niektóre służyły mi za inspirację plastyczną i wzorując się na ich cudownych ilustracjach przerysowywałam postacie do swojego bloku rysunkowego. Ależ to były czasy…

Toteż kierowana wspomnieniami i sentymentalnymi uczuciami, gdy tylko zobaczyłam na czytelniczym rynku nowe wydania, tak bardzo bliskich mojemu sercu książek, nie mogłam oprzeć się pokusie by podarować je również mojemu małemu M. Na początek przedstawiam wam dwie pozycje z serii Disney’owskich historii. Pierwsza z nich to “101 Dalmatyńczyków”, wydana w serii “Najpiękniejsze filmy”. Jestem pewna, że pamiętacie tę niesamowitą historię Ponga i Perdity oraz ich piętnastu biało-czarnych szczeniąt, które wpadają w ręce Cruelli de Mon. Zła bohaterka zamierza z nich zrobić niepowtarzalne futro. Rodzice małych piesków muszą więc dołożyć wszelkich starań aby je uratować.

Ta historia towarzyszyła mi w dzieciństwie, a jej przesłanie jest dziś tak samo aktualne jak wtedy. Kolejna z książek wydanych w tej serii to “Dumbo”. Opowieść o słoniątku z ogromnymi uszami, które mieszka w cyrku wraz ze swoją mamą. Pewnego dnia spotyka go nieszczęście, a słoniątko staje się bardzo osamotnione. Wówczas pojawia się przyjaciel o wdzięcznym imieniu Tim. Jest on myszą o niesamowitym usposobieniu, która po pewnym czasie pokazuje bohaterowi, że jego uszy nie muszą być przekleństwem, ale darem.

W tej serii wydawnictwo Egmont wydało również bajkę “Alladyn” oraz ogromnie popularny ostatnimi czasy “Król Lew”. Jednakże nie jest to jedyna seria, to ciesząca się ogromną sławą “Kraina lodu”, ale w wydaniu komiksowym. Nie każde dziecko bowiem lubi książki pisane prozą, czasem obrazkowe historie przemawiają do nich znacznie szybciej. Dlatego też wybrałam bardzo znaną opowieść w wersji komiksowej właśnie. Egmont wydał już kilka takich pozycji. Jedną z nich jest “Droga do domu”, które akcja rozgrywa się oczywiście w Arendelle. Elsa i Anna dostają zaproszenie na dożynki w innym daleko położonym królestwie. Wówczas odkrywają, że Kaj ma tam brata i postanawiają doprowadzić do ich spotkania. Cała to podróż opatrzona jest w niebezpieczeństwa, ale jeśli ma się przy sobie przyjaciół, to przecież wszystko jest możliwe.

Druga pozycja z tej serii nosi inspirujący tytuł “W poszukiwaniu siebie” i skupia się głównie na Annie, która marzy o tym by dokonać czegoś wielkiego. Pewnego dnia, na ulicach miasta pojawia się dzikie zwierzę. Wówczas bohaterka rusza na ratunek i poznaje nową koleżankę Marię. Razem postanawiają poznać życie miasteczka i spróbować swoich sił w różnych zawodach. Tymczasem Elsa, wraz z przyjaciółmi próbuje rozwikłać pewną zagadkę i załagodzić konflikt z sąsiadami. Każda z nich musi poznać siebie od podszewki i zrozumieć jaka jest ich życiowa ścieżka.

Wśród wszystkich pozycji znalazłam również bliską memu sercu książkę pt. “Opowieści z Doliny Muminków”. Ileż wspaniałych wspomnień kryje się w tej książce… Rozmarzyłam się… Jest to piękne wydanie w twardej oprawie, które opatrzone jest również wyjątkowymi ilustracjami. Jestem pewna, że pozostanie w naszej rodzinie przez kilka pokoleń. Co znajdziecie w środku? Na kartach opisane jest kilka najpiękniejszych opowieści o przygodach Muminków. To wyjątkowo ciepłe i zabawne historie, które zapraszają do magicznej podróży. Świat Muminków bowiem, zawsze był i będzie wyjątkowy.

Wydawnictwo Egmont w swojej ofercie ma kilkadziesiąt tego typu książek. Warto mieć je w swojej biblioteczce, bo ich ponadczasowość to inwestycja w rozwój naszych dzieci.

B.

Recenzja ZaBiałymPłotkiem
Tytuł: “101 Dalmatyńczyków” “Dumbo” “Kraina lodu. W poszukiwaniu siebie” “Kraina lodu. Droga do domu” “Opowieści z Doliny Muminków”
Wydawnictwo: Egmont

Dziękuję Wydawnictwu Egmont, za możliwość zrecenzowania tych wyjątkowych książek.