“Pierwszy róg” Richard Schwartz – Recenzja

“Pierwszy róg” Richard Schwartz – Recenzja

Nareszcie odkryłam fantasy, które rozpaliło moje zmysły i wzbudziło nie lada emocje. Odkryłam bogaty potencjał, który zaciekawił mnie na tyle, aby czytać bez wytchnienia.  Wszystko dlatego, że akcja tej powieści dzieje się w jednym miejscu. Zaskakujące jak na fantasy, nieprawdaż?

Pierwszy róg, to nowy cykl odnoszący się do legendarnego Królestwa Askiru, w którym cała akcja rozgrywa się w gospodzie, ogarniętej mrozem. Na zewnątrz szaleje śnieżyca i nikt nie może wydostać się z zajazdu. Ta sceneria przypomina raczej powieści rodem z horroru niż fantastyki, a jednak autor Richard Schwartz, postanowił zaryzykować i połączyć te dwa przypadki, w jedną całość.

Tę historię poznajemy z perspektywy Havalda, starego wojownika skrywającego tajemnicę. Czytając poznajemy jego myśli, ale mimo to nie zdradza nam swoich sekretów. Trudno początkowo go polubić, ale w miarę rozwoju wydarzeń zmienia się sposób patrzenia na jego osobę. Wśród wartych uwagi bohaterów znajdują się również dwie nieprzeciętne kobiety, czarodziejka Leandra oraz mroczna elfka Zokora. Podczas burzy śnieżnej, wraz z kupcami i bandytami znaleźli oni schronienie w gospodzie pod Głowomłotem. Niestety nie jest im dane spokojnie odpocząć, ponieważ dochodzi do morderstwa jednego ze stajennych. Wówczas amosfera w gospodzie mocno się zagęszcza.

Sytuacja, w której znaleźli się bohaterowie powoduje liczne napięcia i konflikty. Nie da się przewidzieć co może nastąpić i jak zareagują inni. Autor wspaniale oddał klimat narastających między osobami napięć. Dzięki temu stworzył wciągającą opowieść, po którą warto sięgnąć. Przedstawiony nam świat, jest dopracowany w najmniejszym nawet szczególe. Dodatkowo, jak na powieść fantasy przystało bohaterów charakteryzuje zróżnicowanie, tajemniczość, a nawet nietypowe zdolności.

Zaczytując się w tej lekturze, moja wyobraźnia działała na najwyższych obrotach do tego stopnia, że trudno było mi odróżnić w którym ze światów aktualnie przebywam. Muszę przyznać, że uwielbiam ten stopień wtajemniczenia i to uczucie gdy reszta świata nie ma znaczenia, oby tylko poznać kolejne losy czytanej historii. Z przyjemnością więc, sięgnę po kolejny tom tej serii w najbliższym czasie.

Recenzja ZaBiałymPłotkiem
Tytuł: Pierwszy róg
Autor: Richard Schwartz
Wydawnictwo: Initium

Dziękuję Wydawnictwu Initium, za możliwość zrecenzowania tej wyjątkowej książki.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.