“Pamiętnik ze starej szafy” Joanna Jax (Patrycja May) – Recenzja

“Pamiętnik ze starej szafy” Joanna Jax (Patrycja May) – Recenzja

Tytuł książki czasami bywa zwodniczy. Sięgasz po nią skuszony danym słowem, a następnie otwiera się przed tobą świat, którego zupełnie się nie spodziewałeś. Niby “pamiętnik”, a jednak coś znacznie więcej. Powieść Joanny Jax jest bowiem nie tylko zbiorem wspomnień, ale również, a może przede wszystkim, ogromną dawką dobrego humoru.

“Pamiętnik ze starej szafy” to historia zakompleksionej nastolatki, mieszkającej z nietypową rodzinką. W tym domu nic nie jest zwyczajne, nierozgarnięty braciszek, nielubiana ciotka oraz jej osobliwe zwierzaki, dziadek wciąż powracający do czasów wojny, ojciec którego nigdy nie ma i matka, chyba najnormalniejsza z całej ekipy. Jest też mieszkanie, niewielkie i wciąż brak w nim prywatności. Wszystko to rozpoczyna się w czasach komuny. Wspomniane są słynne sklepowe kolejki, “niezawodne” auta typu maluch oraz pozostawiająca wiele do życzenia komunikacja miejska.

W takich właśnie czasach żyje nasza bohaterka, a jej życiowe ścieżki, przyniosły ogrom przygód. Nie zawsze pozytywnych, ale z pewnością ogromnie zabawnych. Weźmy dla przykładu, pozornie prosty element w życiu każdej kobiety, depilacja. Nam wydaje się zwyczajnym zabiegiem, ale w czasach komuny to było nie lada wyzwanie. Albo zwyczajna podróż autem do innego miasta. Niby nic nadzwyczajnego, ale kilka osób w jednym maluchu, a do przebycia setki kilometrów, to nie może skończyć się dobrze. A może zainteresuje was niespodziewana lokatorka w podeszłym wieku, w mieszkaniu w którym już i tak nie ma miejsca? Jak nic, starsza pani musi odejść. Jednakże nie tak łatwo tego dokonać, szczególnie gdy okazuje się być przyszłą małżonką waszego dziadka.

Perypetie bohaterki są nadzwyczaj nietypowe i dodatkowo prześmiewcze. Nie brak tu podróży rodem z piekła, miłosnych rozczarowań i rozterek życia codziennego. Wszystkim tym “przygodom” i dziewczynie, towarzyszą również przyjaciele, bez nich ten świat nie byłby taki różowy. Osobiście, ubawiłam się jak nigdy dotąd. Dialogi są błyskotliwe i humorystyczne, czasem pełne absurdu, ale to one nadają największego klimatu tej powieści.

Muszę przyznać, że brakowało mi takiej pozycji w mojej biblioteczce. Z przyjemnością sięgnę po kolejne pozycje tej autorki. Mam dla Pani Jax tylko same brawa i podziękowania za wspaniale spędzony czas.

B.

Recenzja ZaBiałymPłotkiem
Tytuł: Pamiętnik ze starej szafy
Autor: Joanna Jax (Patrycja May)
Wydawnictwo: Videograf