Ogrom, piękno i architektura Podlasia w jednym niewielkim miejscu. Czy to możliwe?

Ogrom, piękno i architektura Podlasia w jednym niewielkim miejscu. Czy to możliwe?

Upragniony wolny dzień… czekaliśmy, bo takich mamy naprawdę niewiele. Jednakże gdy tylko nadarza się okazja, korzystamy z nich i czerpiemy pełnymi garściami. Jako, że nie jesteśmy domatorami, obowiązkowo wyruszyliśmy na poszukiwanie nowych nietuzinkowych miejsc. Hej przygodo! Tym razem obraliśmy azymut na Park Miniatur Zabytków Podlasia, znajdujący się na obrzeżach Hajnówki.

Park Miniatur Zabytków Podlasia Hajnówka

Na miejsce dojechaliśmy bez trudu. Nawigacja (wynalazek wszech czasów) jak zwykle niezawodnie doprowadziła nas do wybranej lokalizacji. Wyskoczyliśmy z auta i grzecznie czytamy tablicę informacyjną: “Park Miniatur i Zabytków Podlasia powstał z myślą ukazania piękna zabytkowej architektury województwa podlaskiego.W parku podziwiać można tak charakterystyczną dla tego regionu kolorową architekturę drewnianą, obiekty sakralne, pałace, itp. Wszystkie miniatury zostały wykonane w skali 1:25, dzięki czemu łatwo można porównać różnice w wielkości poszczególnych zabytków. Zapraszamy!

Podekscytowani ruszyliśmy pędem po bileciki. W kasie przywitał nas niezwykle przyjemny Pan Właściciel. Urzekł nas swoim uśmiechem, żartem i krótką anegdotką o Robercie Kubicy, który również w swej papierowej postaci dzielnie wita wszystkich gości.

Park Miniatur Zabytków Podlasia Hajnówka

Park od wejścia zachwyca architekturą, zieloną trawką i eleganckimi alejkami. Tu napotkaliśmy maleńki problem, ponieważ wózek-parasolka naszego synka, nie poradził sobie z tą nawierzchnią. Jednakże jeśli jesteście posiadaczami wózka “terenowego”, albo na dużych kołach, to z pewnością dacie radę pokonać tę niedogodność. Pan Właściciel wychodzi jednak na przeciw swoim klientom i pozwala poruszać się nieradzącym sobie środkiem transportu, bezpośrednio po trawie. Plus dla Pana Właściciela.

Park Miniatur Zabytków Podlasia Hajnówka

Na terenie niewielkiego parku znajdują się miniatury najbardziej rozpoznawalnych zabytków Podlasia. Makiety zbudowane są ze starannością i odwzorowaniem maleńkich szczegółów. Przy każdej z nich znajduje się tabliczka z krótką informacją o zabytku w naszym ojczystym języku oraz w języku angielskim. Dodatkowo park zdobią liczne tablice ze szkicami innych ciekawych miejsc na Podlasiu, a całości dopełnia urokliwe oczko wodne.

Przechadzając się wśród tych miniaturowych ratuszy, pałaców czy zamków możecie zachwycić się ich pięknem, ale również zainspirować się do obejrzenia ich nie tylko w miniaturze. Park Miniatur Zabytków Podlasia może również służyć jako wyjątkowe tło do niepowtarzalnych sesji zdjęciowych. Fotografowanie bowiem nie jest tu zabronione, a wręcz wskazane.

Park Miniatur Zabytków Podlasia Hajnówka

Podsumowując to miejsce, mogę śmiało stwierdzić iż jest urokliwe i wyjątkowe. Mimo niewielkich rozmiarów parku, miniatury robią gigantyczne wrażenie. Jeśli chcecie wybrać się w to miejsce, nie planujcie całego dnia na jego zwiedzanie. Park jest raczej bardzo ciekawym przystankiem na trasie wycieczki w okolicach Hajnówki. Panu Właścicielowi natomiast pragniemy podpowiedzieć, że mile widziany byłby w Parku animator, który nie tylko oprowadzałby gości, ale również przedstawił wiele ciekawych historii i legend związanych z przedstawianymi zabytkami architektury.

Park Miniatur Zabytków Podlasia Hajnówka

B.



Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *