Mroczna baśń… Seria nieoczywista od wydawnictwa Egmont

Mroczna baśń… Seria nieoczywista od wydawnictwa Egmont

Czy było wam czasem żal “złych bohaterów” z Disneyowskich filmów? A co gdyby ich historie potoczyły się całkiem inaczej? Być może gdyby te negatywne postacie zdołały dojść do władzy, wygrać bitwę czy pokonać dobro, nasze wzorce wyglądałyby całkiem inaczej. Dla wszystkich, którzy zadawali sobie kiedyś te pytania, wydawnictwo Egmont wydało niesamowitą serię “Mroczna baśń”, w której znane opowieści wywrócone zostały do górny nogami.

Na chwilę obecną są już cztery książki przedstawiające cztery przewrotne historie. Ta, która spodobała mi się najbardziej to “Z dala od siebie”. Ewidentnie powieść najbardziej na czasie, bo w kinach wystartowała Kraina Lodu 2. Jak łatwo się domyślić jest to odwrócona opowieść o Annie i Elsie, które w tej historii zupełnie się nie znają. Mieszkają z dala od siebie i kompletnie nie wiedzą co je łączy. Jednakże, gdy ich rodzice nieoczekiwanie giną na morzu zaczynają przypominać sobie fragmenty swojego dzieciństwa. Próbując okiełznać magię i odzyskać wszelkie wspomnienia zbliżają się również do katastrofy. Czy i tym razem historia zakończy się happy endem?

Kolejna historia “Świat obok świata” rozpoczyna się wygraną złowrogiej morskiej wiedźmy Ursuli. Niestety udało jej się pokonać Trytona, a piękna Arielka nie odzyskała swojego głosu. Stała się niemą królową podwodnego królestwa. Jednakże pewnego dnia pojawia się światełko w tunelu i szansa, że ojciec syrenki wciąż żyje. Ariel spróbuje więc raz jeszcze pokonać wiedźmę, wyswobodzić królestwa i odzyskać swój niepowtarzalny głos.

Od dawien dawna mówiono nam, że pocałunek potrafi odczarować wszelkie zło, szczególnie ten prawdziwej miłości, ale w powieści “Dawno, dawno temu.. we śnie” książę, choć pokonał smoka, nie obudził królewny. Niestety uległ czarowi i sam również pogrążył się we śnie. Dlatego też piękna Aurora musi sama wydostać się z krainy snu, ale potężna Diabolina utrudnia jej do zadanie. Najgorsze jest to, że trudno w tym świecie odróżnić prawdziwych przyjaciół od tych złych.

Ostatnia już książka z tego cyklu to “Potęga magii”, czyli opowieść o czarodziejskiej lampie i Alladynie. Zupełnie nie przypomina ona znanej nam historii z ekranu. Jak się pewnie już domyślacie, władzę w pustynnej krainie przejął nikczemny Dżafar. Wprowadził swoje tyrańskie rządy i na dodatek próbuje przechytrzyć nawet podstawowe zasady magii. Tymczasem Alladyn i księżniczka skrzykują lud, by odebrać mu władzę i ocalić świat.

Po tych krótkich opisach, możecie mniej więcej przewidzieć przebieg akcji w tych książkach, ale zapewniam wam że nie wszystko tak łatwo jest odgadnąć. Historie są nadzwyczaj przewrotne i wyjątkowe. Czytając je łapałam się na szukaniu podobieństw do oryginału. To fantastyczna zabawa i wyjątkowo udany powrót do przeszłości. Książki sprawdzą się zarówno dla nastolatków, jak i dla nas starszych czytelników, wychowanych na tych opowieściach.

B.

Recenzja ZaBiałymPłotkiem
Tytuł: “Potęga magii” “Dawno, dawno temu… we śnie” “Świat obok świata” “Z dala od siebie”
Wydawnictwo: Egmont

Dziękuję Wydawnictwu Egmont, za możliwość zrecenzowania tych wyjątkowych książek.