“Mądra Wasylisa” Kate Forsyth – Recenzja

“Mądra Wasylisa” Kate Forsyth – Recenzja

Jak zapewne wiecie jestem fanką disney’owskich księżniczek. Mam do nich ogromny sentyment. Wychowywałam się na ich historiach i często do nich wracam, chociażby ot tak, dla relaksu. Jednakże ostatnio wpadła mi w ręce książka, która choć opisuje przygody niezwykłych dziewcząt, to zupełnie nie przypominają one znanych mi bajek. Mowa tu o przygotowanej dla dzieci książce Mądra Wasylisa, którą wydało wydawnictwo Tadam. Jest to nietuzinkowa pozycja, która przedstawia historie o magicznych przeobrażeniach siedmiu dziewcząt. Są to powieści utkane przez matki i babki, a ich fabuła znacząco różni się od typowych baśni.

Autorka Kate Forsyth  stawia przed czytelnikiem odważne, młode kobiety, bohaterki, które nie są biernymi księżniczkami, czekającymi w wieżach na swoich książąt. Wyróżniają się siłą, odwagą, dobrocią i szczerością, a także chęcią przeżycia ciekawych przygód. Wasylisa, Kasia, Flora, Piękniejsza niż Wróżka, Lullala, Rosemary i Urszula to waleczne dziewczyny, które nie boją się przeciwności losu. Są inteligentne i bronią swoich racji. Pierwsza z nich, tytułowa Wasylisa, to trochę odpowiednik znanego wszystkim Kopciuszka. Macocha i jej córki, wysyłają młódkę po ogień do strasznej Baby Jagi. Niestety w domu wiedźmy, czeka ją ciężka praca i niewykonalne zadania. Dziewczyna, dzięki swojej inteligencji, przechytrza Babę i udaje jej się poślubić Cara. Jest również Flora, która by ocalić swojego przyjaciela, poślubia mrożącego krew w żyłach węża. Czy wyjdzie z tego cało? Poznacie również Lullalę, której historię można odrobinę porównać do Pięknej i Bestii.

Nie opowiem wam wszystkich tych historii, bo powinniście sięgnąć po nie sami. Choć to baśnie i być może kupicie je swoim dzieciom, to sami również znajdziecie w nich ogrom mądrości, inspiracji i podziwu dla odwagi bohaterek. Do każdej z historii autorka dodała również swoje komentarze. Opisuje w nich pochodzenie bajki. To tutaj dowiadujemy się, gdzie opowieści miały swoje korzenie. Pani Forsyth inspirowała się bowiem spisanymi bardzo dawno temu historiami. Przedstawiła je w taki sposób, aby były łatwe i zrozumiałe dla współczesnych dziewczynek, a dostrzegalne w nich morały są ponadczasowe.

Mądra Wasylisa to wyjątkowe cudeńko. Polecam ją przede wszystkim dziewczynkom, choć jestem pewna, że nasz nadzwyczaj wrażliwy Miruś, za kilka lat również znajdzie w niej coś dla siebie. Całość opatrzona jest w piękne i niepowtarzalne ilustracje, które wspomagają przedstawione opowieści. Muszę przyznać, że sama czytałam je z ogromną fascynacją. To wyjątkowo wartościowa pozycja, którą mogę wam polecić z czystym sumieniem.

Dziękuję Wydawnictwu Tadam, za to, że zafundowało mi tak niezwykłą przygodę.

B.

Recenzja ZaBiałymPłotkiem
Tytuł: Mądra Wasylisa
Autor: Kate Forsyth
Wydawnictwo: Tadam

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.