“LAS POTĘPIONYCH” Katarzyna Grabowska – Recenzja

“LAS POTĘPIONYCH” Katarzyna Grabowska – Recenzja

Jakiś czas temu miałam sen.. Sen, z którego nie chciałam się przebudzić. Sen, który przeniósł mnie w niesamowitą krainę. Chwileczkę.. A może to jednak nie był sen? Tak, z pewnością to nie był sen, to książka, która sprawiła, że ściana pomiędzy rzeczywistością, a wyobraźnią runęła. Mówię tu o Magii ukrytej w kamieniu. Opowiadałam wam o niej jakiś czas temu tutaj. Nie potrafię określić żalu z jakim doczytałam wówczas ostatnie zdanie. Tak bardzo nie chciałam, aby ta historia się zakończyła. Nie mogłam się więc doczekać dnia, aby powrócić do Burii. Ten czas nastąpił i dziś opowiem wam o moim ponownym spotkaniu z Julią i magiczną krainą, w której się znalazłyśmy.

Las potępionych to kontynuacja nietuzinkowej przygody Julii, współczesnej nastolatki, która za pomocą wyjątkowego kamienia przeniosła się do Burii, krainy w której panują średniowieczne zasady, a honor i obietnica, ważniejsze są niż miłość i szczęście. Wraz z przyjaciółmi rozpoczyna przeprawę przez wyklęty, wzbudzający strach las, aby uciec przed prześladowcami. W tym miejscu niczego nie może uznać za pewnik. Pojawiają się wątpliwości, brak zaufania i tajemnice. Julia próbuje odnaleźć się w tym świecie, rozwikłać zagadki, które ją otaczają i zrozumieć dlaczego jej obecność jest tak ważna dla losów Burii. Jednakże z każdej strony napotyka trudności. Z całych sił stara się być dzielna i podejmować dobre decyzje. Niektóre z nich jednak, okazują się być życiowym błędem. A może to wszystko było z góry ukartowane? Może musi przeżyć najgorsze chwile, podjąć stos beznadziejnych decyzji, stracić to co najważniejsze, aby przeznaczenie mogło się wreszcie wypełnić? Nad wszystkimi jej losami, zdaje się “czuwać” Wieszczba, a las potępionych otacza Julię swoją opieką. Czy to nie dziwne, że drzewa znajdujące się w nim, zdają się być żywe?

Wędrówka całej tej kompanii przyjaciół jest wyjątkowo trudna. Nikt nigdy nie odważył się przebyć przez tytułowy las potępionych. Z każdym dniem brygada zdaje się być bliżej bezpiecznej przystani. Jednak czy wszystkim uczestnikom podróży, uda się wyjść z tego żywym? Julia staje się silniejsza z dnia na dzień, niestety ta podróż doświadcza ją boleśnie. Herman, którego pokochała, nie może być jej, a mężczyzna, któremu została poślubiona nie jest spełnieniem jej marzeń. Kiedy nadejdzie dzień wyboru, jej uczucia zostaną postawione na szali. Wówczas ujrzymy również drugą, totalnie kruchą stronę bohaterki. Las potępionych to nie tylko powieść o magicznej krainie, przyjaźni, braterstwie i miłości, ale również o honorze i poświęceniu w walce o lepsze jutro.

Autorka, Katarzyna Grabowska kolejny raz udowodniła, że jest jedną z najlepszych polskich pisarek. Ma tę lekkość pisania, która sprawia, że wciąż chce się więcej. Musze przyznać, że jedynie powieści J.K. Rowling tak bardzo potrafiły mnie wciągnąć w fantastyczny świat. Jestem pewna, że wszystko co wyjdzie spod jej pióra, będzie równie fantastyczne. Na takiego polskiego autora czekałam bardzo długo. Wykreowany przez Panią Katarzynę świat jest nietuzinkowy, wielobarwny i zaskakujący. Tutaj dobro walczy ze złem na każdym kroku, a bohaterowie przeżywają nierealne i niesamowite przygody. Muszę was jednak przestrzec! Zarówno Magię ukrytą w kamieniu, jak i Las potępionych, czyta się w zastraszająco szybkim tempie. Nie sposób jest przerwać w połowie i odłożyć je na półkę. Trudno się oderwać nawet na moment. Jeśli postanowicie zasiąść do tej lektury, upewnijcie się, że jesteście wyspani, a obok macie jedzenie, picie i inne środki niezbędne do życia, bo inaczej czeka was głodówka i bezsenność.

Dziękuję Wydawnictwu Videograf, za możliwość zrecenzowania tej wyjątkowej powieści.

B.

Recenzja ZaBiałymPłotkiem
Tytuł: Magia ukryta w kamieniu
Autor: Katarzyna Grabowska
Wydawnictwo: Videograf

 

I część serii – Magia ukryta w kamieniu

Poznaj moją recenzję tej powieści tutaj: Magia ukryta w kamieniu1 thought on ““LAS POTĘPIONYCH” Katarzyna Grabowska – Recenzja”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.