“Kulawy szermierz” Tomasz Matera – Recenzja

“Kulawy szermierz” Tomasz Matera – Recenzja

Fantastyka to jeden z moich ulubionych gatunków literackich. Najczęściej sięgam po znanych i sprawdzonych autorów. Wciąż jednak poszukuję nowych, świeżych spojrzeń na tę tematykę. Tym razem postanowiłam poznać pióro debiutanta, Tomasza Matery i muszę przyznać, że było to nie najgorsze spotkanie.

Głównym bohaterem “Kulawego szermierza” jest kaleka. Musicie przyznać, że to niecodzienna i zaskakująca sytuacja. Uther Mac Flann zwany jest Kozłem. Na polu bitwy został zraniony i przygnieciony przez konia. Cudem przeżywa to zdarzenie, ale kończy z kulawą nogą i źle zrośniętą miednicą. Mimo to nie odebrana została mu wola walki, ani wspaniałe umiejętności.

Nie do końca przekonały mnie ciągłe walki i trudny język powieści, mimo to wciągnęłam się w tę nietypową opowieść. W książce dzieje się naprawdę dużo. Już od pierwszych stron rozpoczyna się akcja i trzyma czytelnika w napięciu do ostatnich chwil. Jak na dobrą fantastykę przystało w książce nie brakuje czarodziejów, wojowników ani potworów. Świat stworzony przez autora jest magiczny, ale również pełen przyziemnych uczuć. Autor ukazuje jak ważne jest w walce męstwo i honor.

Bardzo ciekawym elementem powieści, są zaczerpnięte wydarzenia z historii i naszej kultury. Wśród tych wszystkich zdarzeń poznajemy najróżniejszych bohaterów. Niektórych można polubić, a niektórym wręcz życzy się najgorszego. Natomiast za głównego, z pewnością będziecie trzymać kciuki, bowiem godna podziwu jest jego niesamowita odwaga.

Świat, historia i bohaterowie, których stworzył Pan Tomasz są bardzo spójne. Powieść czyta się bardzo dobrze, mimo poznawania fabuły z punktu widzenia kilku bohaterów (osobiście nie przepadam za tą formą narracji). Tempo jest dosyć szybkie więc nuda wam nie grozi, jednakże trzeba lubić ten gatunek, aby czerpać pełną przyjemność z lektury.

Muszę przyznać, że to wyjątkowo udany debiut. Z przyjemnością mogę polecić go fanom gatunku. Jeśli oczekujecie fantastycznych przygód, potyczek zapierających dech w piersi i bohatera któremu można kibicować, to zdecydowanie jest to pozycja właśnie dla was.

B.

Recenzja ZaBiałymPłotkiem
Tytuł: Kulawy szermierz
Autor: Tomasz Matera
Wydawnictwo: Initium

Dziękuję Wydawnictwu Initium, za możliwość zrecenzowania tej wyjątkowej książki.