“Kopciuszek i szklany sufit” Laura Lane, Ellen Haun – recenzja

“Kopciuszek i szklany sufit” Laura Lane, Ellen Haun – recenzja

Proszę proszę, czego to się doczekaliśmy? Czyżby kolejna historia znudzonego już poszukiwaniami księcia kopciuszka? A może to kolejna powielona historyjka dla dzieciaczków, którą znamy już na pamięć? Otóż nic bardziej mylnego “Kopciuszek i szklany sufit” to zdecydowanie nie jest opowieść dla małolatów. To jest feministyczny krzyk kobiety wyzwolonej, która znane nam historyjki ukazuje zupełnie w inny sposób.

Książka składa się z wielu opowiadań, w których do tej pory bezbronne istotki widzimy zupełnie inaczej. Wszystkim tym opowieściom towarzyszy jedna myśl przewodnia “kobieta niezależna” i chociaż sama w pełni popieram niezależność babeczek, to niestety muszę przyznać rację innym recenzentom, niektóre z tych historii są znacznie przesadzone i sprawiają, że powiewa nudą. Z pewnością najlepsza jest nowa wersja Małej syrenki, która w pakiecie z nogami, dostaje przecież waginę. Czy kiedykolwiek pomyśleliście o tym w ten sposób? Nie? A tu proszę, Panie Laura Lane i Ellen Haun pomyślały, a co najważniejsze przeszły do ataku opisując swoje spostrzeżenia. Oczywiście wszystko to należy traktować z przymróżeniem oka i wyciągnąć wnioski z opisanych sytuacji. Jednego jednak możecie być pewni, będzie się z czego pośmiać i będzie o czym pomyśleć.

Wszystkie opisane baśniowe kobietki borykają się z najróżniejszymi problemami męskiego świata. Oprócz odkrywania seksualności, autorki zwracają naszą uwagę na nierówne taktowanie, rasizm, prawa kobiet czy brak tolerancji. Ten problem jest z nami kobietami od wieków i pewnie jeszcze długo będzie bardzo aktualnym tematem. Z mojej perspektywy i z mojego wygodnego fotela mogę powiedzieć, że cieszę się gdy powstają takie książki i chociaż nie mam córki, swojemu synowi za parę lat z przyjemnością podsunę tę lekturę. Liczę, że po jej przeczytaniu, czeka nas wyjątkowo dobra konwersacja.

B.

Recenzja ZaBiałymPłotkiem
Tytuł: Kopciuszek i szklany sufit
Autor: Laura Lane, Ellen Haun
Wydawnictwo: Wydawnictwo Albatros

Dziękuję Wydawnictwu Albatros, za możliwość zrecenzowania tej wyjątkowej książki.