“Jaskółki z Czarnobyla” Morgan Audic – Recenzja

“Jaskółki z Czarnobyla” Morgan Audic – Recenzja

Pozytywnych opinii na temat “Jaskółek z Czarnobyla” w internecie aż nad to. Taką promocję książki można sobie tylko wyobrażać. Dla autora to z pewnością jednej z wielu sukcesów. Niektórzy recenzenci uznali bowiem ten tytuł mianem kryminału tego roku. Postanowiłam więc sprawdzić, czy faktycznie jest aż tak dobry?

Nie ma chyba na świecie osoby, która nie zna historii Czarnobyla. Będą uczyć się o niej całe pokolenia, a i tak nikt nie pozna całkowitej prawdy tamtejszych wydarzeń. Dziś to całkowicie opuszczone miejsce, a na tym odludziu trudno spodziewać się jakiejkolwiek ludzkiej ingerencji, nie wspominając już o popełnieniu zbrodni w tym miejscu.

W trakcie jednej z wycieczek po martwym mieście znalezione zostaje ciało mężczyzny. Tajemnicza Zaraz zbrodnia zainteresowała aż dwie osoby, które postanawiają wyjaśnić zagadkową śmierć. Trzeba przyznać, że sprawca wybrał sobie niecodzienne miejsce zbrodni. Czy uda się znaleźć winowajcę?

Jestem jedną z tych osób, które interesują się wydarzeniami z dnia wybuchu. Rzadko natomiast sięgam po kryminały. Dlatego jeśli któryś mnie zachwyci, to znaczy, że jest wyjątkowo dobry. Ta zagadka wyjątkowo mnie zaintrygowała, a rozwiązać ją próbuje Aleksander Rybałko oraz Josif Melnyk. Ich śledztwa splatają się ze sobą, mimo że są prowadzone niezależnie od siebie. Wśród tej gonitwy za prawdą przeplatają się historyczne fakty oraz literacka fikcja. Wszystko jest przedstawione w ciekawy sposób dla czytającego i zrozumiały, nawet jeśli ktoś ma niewielką wiedzę o zdarzeniach z tamtych czasów.

Cała historia jest ciekawa i wciągająca, jednakże moim zdaniem zbyt długa. Oczekiwanie na wyjaśnienie sprawy ogromnie mi się przeciągało. Wiele wątków można by pominąć, aby uzyskać trzymającą w napięciu akcję. Tego zdecydowanie zabrakło. Mimo, że czytelnik chce znać rozwiązanie historii, to musi długo i cierpliwie na nią czekać.

Moim zdaniem nie jest to absolutny hit, ale książka należy do jednej z lepszych. Zdecydowanie zachowam na półce i zachęcę do sięgnięcia po nią innych fascynatów tego typu historii, ale tylko tych z anielską cierpliwością.

B.

Recenzja ZaBiałymPłotkiem
Tytuł: Jaskółki z Czarnobyla
Autor: Morgan Audic
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece

Dziękuję Wydawnictwu, za możliwość zrecenzowania tej wyjątkowej książki.