Jak wychować małego ogrodnika?

Jak wychować małego ogrodnika?

W dobie internetów, my rodzice szukamy pomysłów jak za wszelką cenę zainteresować dzieci czymś poza świecącym ekranem. Jednym ze sposobów jest pokazanie im piękna przyrody i przekazanie pałeczki ogrodnika. Wiosna i lato są do tego najlepszym momentem. Własnie teraz możemy pozwolić naszym maluchom popracować w ogrodzie, na balkonie czy współtworzyć parapetowe uprawy.

Osobiście uważam, że istnieje kilka ważnych powodów by sięgnąć po tego typu rozrywkę dla naszych dzieciaków. Przede wszystkim mamy okazję na budowanie wspólnych relacji. Wiadomo, że nie wciśniemy im w dłonie łopatki i nie powiemy “śmiało kop i sadź co chcesz”. Przy tych czynnościach będą potrzebować naszego wsparcia i wiedzy. Ważne jest by zachować tu atmosferę radości i zabawy. Wykorzystajmy ten czas by nie tylko zaspokoić ciekawość malucha, nauczyć go czegoś nowego ale również po to by wykopać bezsensowny dołek, wybrudzić się ziemią i wsadzić cebulkę, która być może nigdy nie wyrośnie. Niech nie zabraknie przy tym szerokiego uśmiechu od ucha do ucha.

Nie od dziś wiadomo, że dzieci naśladują nas we wszystkim. Bawiąc się w ogrodnika również spoglądają nam na ręce. Zadbajmy o to by nasze czynności były wolne i spokojne, tak aby nasz malec mógł zapamiętać jak najwięcej, a następnie powtórzyć po nas prostsze zadania. Wspólne sadzenie i pielęgnowanie roślin będzie idealnym sposobem na naukę cierpliwości i to kolejny powód by wychować sobie małego ogrodnika. Kolejny to nauka bycia odpowiedzialnym. Systematyczne podlewanie to nie łatwa sprawa, wiedzą o tym nawet dorośli. Prawda jest taka, że nie wszyscy są w tym najlepsi. Ręka do góry komu roślinki w domu przelewają się albo usychają z braku drogocennej wody.

Ogrodnictwo to także ogromne pole do popisu dla kreatywności. Jeśli macie większy kawałek do obsadzenia to razem zaplanujcie gdzie co będzie miało swoje miejsce. Natomiast gdy wasze roślinki zakwitną, wyskoczą w górę itd. podziwiajcie własne dzieło i dajcie odczuć swoim dzieciom, że ten piękne roślinkowe pole jest jego dziełem.

Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała o jeszcze jednym ważnym argumencie. Mam tu na myśli zdrowe nawyki żywieniowe. Jeśli pozwolicie swoim dzieciom na samodzielne sadzenie, pielęgnowanie a potem zbieranie wyhodowanych warzyw, to jest szansa, że któreś z nich nawet pokusi się o jego zjedzenie. Niestety nie daję 100% pewności na ten zabieg, wiadomo jak to jest z naszymi uparciuchami… Ale przynajmniej macie gwarantowaną świetną zabawę.

Skoro już wiemy, że warto mieć małego ogrodnika w domku, to zostało jeszcze jedno ważne pytanie: a co robić kiedy pada i nie ma możliwości pracy w ogrodzie? Ha! tu was zaskoczę, na to też mam sposób. Istnieją bowiem bardzo kreatywne książeczki, które skutecznie zajmą czas waszych maluchów, gdy za oknem leje się woda. Oto pozycje, które ja wam polecam:

Jak zostać ogrodnikiem. Zeszyt z zadaniami i naklejkami

Dzięki tej książce wasze dzieci zrobią papierowy kwiat, zbudują hotel dla pszczół, a nawet upieką pyszną szarlotkę! Wspólnie poznacie wiosenne kwiaty, wspaniałe drzewa czy rośliny jadalne. W tym wszystkim pomogą wam ciekawe zadania i piękne kolorowe naklejki. Jako towarzyszy do zabawy będziecie mieli Różę i Jurka, którzy odwiedzają ogród swojej babci.

To pozycja idealna dla dzieci od trzeciego roku życia.

Mój pierwszy ogródek. Zeszyt z zadaniami i naklejkami

Tym razem książeczka dla trochę starszych dzieciaczków, takich które sprawie radzą sobie z kredką w dłoni. Dzięki niej, będą one miały szansę wejść do ogrodu i zobaczyć jego piękno, a następnie przenieść je na papier. Tak jak w poprzedniej do dyspozycji dzieci są również naklejki a do wykonania ogrodnicze zadania. Dziecko poznaje tu rozmaite rośliny, ale również pracowite pszczoły czy rodzinkę borsuków.

Odkrywcy przyrody. Zeszyt z zadaniami i naklejkami

Odkrywcą przyrody nie może zostać każdy, ale wasza pociecha tak! By tego dokonać musi poznać jeża Julka, królika Karola, kosa kostka i lisa Leszka. Następnie przejść przez najtrudniejsze labirynty świata.

Ta podróż ku przygodzie przyrodniczej pozwoli na poznanie trochę bardziej leśnego ogródka. Nie zabraknie w niej ciekawych zadań oraz naklejek. Po wykonaniu wszystkich tych wspaniałych poleceń nasz maluch otrzymuje przepiękny pamiątkowy dyplom.

Dzień z przyrodą. 101 zadań inspirowanych naturą

Ta książka to największe wyzwanie. Przed wami i waszymi dziećmi aż 101 przyrodniczych zadań do wykonania. Co wy na to? Podejmiecie wyzwanie? Zdradzę wam, że możecie się spodziewać wycinania, klejenia, rysowania czy składania. Na dodatek trzeba będzie rozwiązać niełatwe zagadki. Wszystkiego tego będziecie mogli dokonać w waszym domu i świetnie się przy tym bawić.

B.

Recenzja ZaBiałymPłotkiem
Tytuł: Jak zostać ogrodnikiem. Mój pierwszy ogródek. Odkrywcy przyrody. Dzień z przyrodą.
Wydawnictwo: Egmont