Damy, Dziewuchy, Dziewczyny czyli Historia w spódnicy

Damy, Dziewuchy, Dziewczyny czyli Historia w spódnicy

Być kobietą, być kobietą… jak śpiewała Alicja Majewska… nie jest łatwo. Też odnosisz takie wrażenie? Słusznie, bo tak jest! Niby płeć piękna i lekkość w sercu powinnaś mieć, a tu okazuje się, że zmagasz się z ogromnymi trudnościami. Nie tylko ty tak masz. Kobiety tak mają od wieków.

Niedawno zasiadłam do książki Damy, Dziewuchy i Dziewczyny Historia w Spódnicy i przypomniałam sobie jak trudno było nam, babom na przestrzeni lat. Poznałam na nowo świetne kobitki. Kurczaki, jak one dużo zrobiły dla nauki, edukacji, kultury czy kraju. “Dziesięciolatka na tronie, rymopiska, pierwsza kobieta chirurg, alpinistka, kobieta szpieg… Bohaterki i buntowniczki.” Stałyśmy się koleżankami i ty też możesz dołączyć do naszego zacnego grona, bo przecież wszystkie jesteśmy bohaterkami w swoim domu i życiu. Wystarczy, że sięgniesz po tę książkę, a odkryjesz na nowo świat historii.

Ta książka jest o dziewczynach i przede wszystkim dla dziewczyn. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie żebyś wcisnęła ją swojemu chłopakowi, synkowi czy mężowi. Przecież im też trzeba dać szansę poznania ekstra babeczek. Te nie byle jakie dziewczyny dały mi natchnienie i pozytywną energię do działania. Może i ciebie zainspirują. Masz szansę upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Poznasz bowiem takie historyczne Panie jak Izabela Czartoryska, Krystyna Skarbek czy Jadwiga Andegaweńska. Równe dziewuchy, które nie uznają słowa “niemożliwe”. Uwierz im i mnie, ty też tak możesz! Nauczysz się dążenia do wyznaczonych celów. Nauczysz się nie poddawać, bo skore one potrafiły, to i ty potrafisz.

Główną bohaterką i narratorem tej bajecznej książki jest Henryka Pustowójtówna. Równa babeczka z powstania styczniowego, która postawiła sobie za cel pokazać Ci swoje koleżanki. Zabierze cię w podróż po historii. Zawitasz do średniowiecza i świata wikingów. Odwiedzisz Wawel  i nauczysz się Poloneza. Dowiesz się kiedy powstały pierwsze muzea i kiedy  kobiety pojawiły się na uniwersytetach. Zgłębisz temat feministek i poznasz prawdziwą twarz Syrenki warszawskiej. W swój tajemniczy świat zabierze cię również kobieta szpieg. Brzmi fascynująco? Owszem! Bo taka właśnie jest historia naszych kobiet. Żyły wiele lat temu, kiedy nasze prawa były mocno ograniczone. Jednakże drzemała w nich ogromna siła. Taka, która drzemie również w mężczyznach. One zrywały ze stereotypem delikatnych kobitek.

 Może usiądziesz do tej lektury ze swoją córką? Będziesz mogła pokazać jej co znaczy wiara w siebie i odwaga. A może podarujesz ją swojemu synkowi żeby poszerzył nieco swój punkt widzenia? To świetna pozycja dla każdego i w każdym wieku. Wyrusz w podróż w czasie i zaprzyjaźnij się z koleżankami Heńki, a teraz także moimi. Baw się dobrze!

B.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *