“CÓRKA ZEGARMISTRZA” KATE MORTON – Recenzja

“CÓRKA ZEGARMISTRZA” KATE MORTON – Recenzja

Kate Morton, to jedna z tych autorek, które piszą doskonale. Jej wysoki poziom prozy jest nadzwyczajny i można się o tym przekonać czytając jakąkolwiek z jej powieści. Tym razem na wyżyny pisarstwa wspięła się za pomocą “Córki zegarmistrza”, czyli powieści, która jak najwspanialsza kompozycja muzyczna, zgrywa się w niesamowitą całość z każdą kolejną przeczytaną stroną.

“Córka zegarmistrza” to dla niektórych z pewnością dosyć zagmatwana powieść. Jednakże ja widzę w niej wysoki kunszt autorki. Każdy element tej historii jest w niej specjalnie wymyślony i perfekcyjnie dobrany. Wszystkie łączą się w całość i pod koniec historii dochodzimy do wniosku, że żaden nie znalazł się w niej przypadkowo. Wszystko to ma na celu doprowadzić nas do wyjątkowego finału, gdzie wszystkie zagadki znajdują wyjaśnienie.

Historia przedstawiona w książce Pani Morton toczy się dwutorowo. Poznajemy tu dwie niezwykłe kobiety, które mimo że dzielone przestrzenią czasu, to mają ze sobą coś wspólnego. Jedną z nich jest Birdie, modelka pozująca do sztuki Edwarda, a jednocześnie złodziejka i córka zegarmistrza. Druga natomiast to współczesna archiwistka Elodie Winslow, która bada stare przedmioty z duszą. Tym razem natrafia na coś, co sprawia, że będzie musiała zmierzyć się z sekretem zaklętym w rzeczach sprzed lat.

Cała historia utkana jest z sekretów i dzięki temu czytelnik stawia sobie wiele pytań. Jej akcja ma niesamowity klimat, częściowo osadzony w wiktoriańskich czasach. Malownicza posiadłość, powozy, portrety, miłość, kradzież i morderstwo – to wszystkie elementy idealne do stworzenia wyjątkowo wciągającej historii. Nie zabraknie w niej niespodzianek i tajemniczej aury ale powieść wymaga również skupienia. Warto zapamiętać każdy, najmniejszy nawet element, aby dobrze zrozumieć rozwiązanie zagadki.

Kate Morton zawsze opisuje swoje postacie bardzo drobiazgowo, niezależnie od tego czy są to pierwszoplanowe role czy te drugorzędne. Dzięki temu szybko utożsamiamy się z nimi lub jesteśmy wstanie wzgardzić kimś do cna. Jednocześnie nie żałuje również bogatych opisów budujących klimat, przez co momentami powieść wydaje się przydługa. Wszystko to jednak ma jeden cel, zbudowanie napięcia i dobrnięcie do niesamowitego zakończenia. Zdecydowanie polecam ją cierpliwym czytelnikom.

B.

Recenzja ZaBiałymPłotkiem
Tytuł: Córka zegarmistrza
Autor: Kate Morton
Wydawnictwo: Wydawnictwo Albatros

Dziękuję Wydawnictwu Albatros, za możliwość zrecenzowania tej wyjątkowej książki.