“CHŁOPIEC Z BURZY i inne opowiadania” Colin Thiele – RECENZJA

“CHŁOPIEC Z BURZY i inne opowiadania” Colin Thiele – RECENZJA

Książka Chłopiec z burzy, to nie jest tylko jedna magiczna historia, to sześć opowiadań, których głównym tematem jest przyjaźń. Wszystkie historie osadzone są w Australii. Łączy je natura i respekt jaki należy ją obdarzyć. Wszystkie niosą za sobą determinację w starciu z siłami przyrody oraz piękny morał. Właśnie dlatego, stały się ulubionymi opowieściami dzieci w Australii i na całym świecie. Teraz my również mamy okazję je poznać, a jedną z nich możemy obejrzeć w najnowszej ekranizacji, reżyserii Shawn’a Seet.

Historie zawarte w książce ukazują trudne zmagania z losem oraz naturą, ale bywają również odrobinę zabawne czy wzruszające. Dla tych, którzy potrafią dostrzec piękno drugiego dna, są również źródłem ponadczasowej wiedzy. Bohaterami tych opowieści są głównie dzieci, które podejmują trudne decyzje i potrafią zawstydzić tym niejednego dorosłego. Taka jest również opowieść o tytułowym bohaterze nazwanym “Chłopcem z burzy”. Młodziak pewnego dnia ratuje trzy pelikanie pisklęta. Dokłada wszelkich starań, aby przetrwały najtrudniejszy los i odnosi sukces. Jednakże utrzymanie wszystkich zwierząt staje się dla chłopca i jego ojca zbyt trudne. W związku z tym należy “zwrócić” ptaki naturze. Jednakże przewrotny los sprawia, że jeden z nich, o imieniu Pan Parsifal, powraca i na stałe staje się członkiem ludzkiej rodziny. Po jakimś czasie pelikan pomaga w akcji ratowniczej załogi rozbitego statku, wówczas to spłaca swój dług wobec ludzi, którzy uratowali kiedyś jego życie. Jak dalej potoczą się losy chłopca o wielkim sercu i jego pelikana? Czy ta historia będzie miała swój happy end? Zachęcam oczywiście abyście poznali zakończenie sami, bo ja Wam tutaj go nie zdradzę.

W książce Colina Thiele znajdują się również inne opowiadania, takie jak “Dwie beczki wody”, gdzie na barki młodego chłopca spada zapewnienie bytu rodzinie i zwierzętom na farmie, a przyroda zupełnie mu tego nie ułatwia. Kolejne “Wolna chata”, w którym na pewnego nastolatka spada chyba cały możliwy pech piątku trzynastego i oczywiście macza w tym swoje łapki pewien kot. Każde z nich warte jest poświęconego czasu na przeczytanie i również każde jest bardzo dobrą lekcją życia. Natura obdarza nas bowiem, nie tylko pięknem i cudownymi rzeczami, ale również potrafi odbierać to, co najcenniejsze.

B.

Recenzja ZaBiałymPłotkiem
Tytuł: Chłopiec z Burzy i inne opowiadania
Autor: Colin Thiele
Wydawnictwo: Wydawnictwo Albatros

Dziękuję Wydawnictwu Albatros, za możliwość zrecenzowania tej wyjątkowej książki.

 

 

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.