Chcesz sama zaprojektować swoje wnętrze? Powinnaś umieć przygotowywać moodboardy

Chcesz sama zaprojektować swoje wnętrze? Powinnaś umieć przygotowywać moodboardy

Projektowanie wnętrza to trudne zadanie i również bardzo trudno jest przekazać komuś swoją wizję. Idealnym wręcz narzędziem do tego jest program do wizualizacji, ale niestety często są one drogie i niełatwe w użyciu dla laika. Natomiast te bezpłatne, rzadko spełniają nasze oczekiwania. Zanim więc, zaczniesz szukać takiego programu, skorzystaj z dużo prostszego narzędzia, jakim jest moodboard. Dosłownie tłumacząc moodboard to tablica nastroju, ja jednak uważam, że bardziej adekwatne jest użycie nazwy tablica inspiracji. Jest to dokładnie jedna strona na której umieszczamy wszystkie swoje inspiracje do projektowanego wnętrza. Ważne jest, aby wszystko zmieściło się dokładnie na tej jednej stronie, gdyż tylko w takim przypadku widoczne jest wszystko na pierwszy rzut oka.

Jakie elementy powinny znaleźć się na Twoim moodboardzie?

Nie istnieje przymusowa lista tego co moodboard zawierać powinien, ponieważ każdego z nas inspiruje coś innego. Jednakże warto zawrzeć na nim poniższe elementy:

PALETA KOLORÓW – w formie paska z boku strony, na którym umieszczamy dokładnie te barwy, które chcielibyśmy uzyskać w naszym wnętrzu. Dzięki temu sprawdzimy ich dopasowanie i łatwiej będzie nam dobierać poszczególne elementy do aranżacji.

STYL – Na moodboard umieszczamy zdjęcia w stylu przewodnim, który wybraliśmy. W moim przykładzie jest to styl Modern Farmhouse, w którym ostatnio bardzo się lubuję. Istotne jest, aby zdjęcia zawierały również meble i dodatki, które nam się podobają i nas inspirują. Bądź po prostu takie, które koniecznie chcemy mieć.

MEBLE, DODATKI I MATERIAŁY – Pośród tych wszystkich inspirujących zdjęć, zamieszczamy również konkretne meble i dodatki, które wybraliśmy. Zaczynamy od największych mebli gabarytowo i dokładamy pomniejsze, kończąc na dodatkach i tekstyliach. Nie zapominajcie również o oświetleniu.

Moodboard ma przede wszystkim pomóc nam w określeniu tego co najbardziej nam się podoba. Wszystko znajduje się dokładnie na jednej stronie i jest przejrzyście rozmieszczone. Widzimy czego jest zbyt wiele, a czego za mało. Łatwo możemy określić jakiej barwy nadużyliśmy i czy wszystko dobrze łączy się w jednolitą całość. To również świetny sposób aby trzymać się jednej określonej stylistyki, bo na jednej stronie łatwo zauważymy kiedy coś odbiega od kierunku, który obraliśmy. Moodboard pomaga również w przekonaniu rodzinki do naszych genialnych przecież pomysłów. Jest prosty do wykonania w każdym programie graficznym i potrafimy bez problemu sobie z tym poradzić. A jeśli nie, to zawsze możecie wydrukować każdy element osobno i przykleić na przygotowanej wcześniej jednej kartce lub planszy.

Poniżej widzicie moodboard, który stworzyłam w stylu Modern Farmhouse. Niech przemówi do was język obrazu.

B.6 724 thoughts on “Chcesz sama zaprojektować swoje wnętrze? Powinnaś umieć przygotowywać moodboardy”