“Becoming. Moja historia” Michelle Obama – Recenzja

“Becoming. Moja historia” Michelle Obama – Recenzja

Książki autobiograficzne nie są najpopularniejszym działem czytelników. Na moim regale również nie zajmują zbyt dużo miejsca. Często podchodzę do nich z dystansem, a kiedy już zdecyduję się po jakąś sięgnąć, to musi to być historia wyjątkowej osoby. Jeszcze w tamtym roku dostrzegłam, że na rynku czytelniczym pojawi się autobiografia Michelle Obamy. Szybko zaczęłam interesować się tą pozycją i już po kilku opiniach wiedziałam po co sięgnę. Niecierpliwie wyczekiwałam polskiej premiery. Becoming. Moja historia stała się więc numerem jeden na liście to read w kategorii biograficznych publikacji.

Znając opinie innych czytelników, poniekąd wiedziałam czego mogę oczekiwać po książce Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. Mimo to, gdy dostała się w moje ręce, zaskoczyła mnie swoją objętością. Oczywiste było, że życie tej niesamowitej kobiety ciężko opisać na łamach jednej powieści. Jednakże nie zdawałam sobie sprawy, jak wieloma informacjami i przemyśleniami podzieli się z nami Michelle. Książka okazała się nietuzinkową lekturą i pochłonęłam ją w iście zastraszająco szybkim tempie. O tym co znalazłam w jej wnętrzu dowiecie się już za chwilkę.

Becoming to powieść o życiu Pierwszej Damy, ale również o tym jak wyglądało ono przed i po “White House”. Michelle oddaje w ręce czytelnika wczesne lata małżeństwa oraz dzieli się wszelkimi obawami związanymi z ubieganiem się Baracka o prezydenturę. Pokazuje jak ciężko było pogodzić życie rodzinne z rozwijającą się karierą polityczną męża. Odkrywa siebie i kulisy prywatnego świata, a wszystko to czyni z ogromnym wdziękiem i lekkim humorem. Pokazuje również, jak przez osiem lat poznawała Amerykę z każdej strony, zarówno tej jasnej, jak i tej ciemnej. Poznajemy opinię Michelle odnośnie ludzi, polityki i dyplomacji, a także szeroko rozumianych mediów. Mamy możliwość zrozumieć, jak świat osób publicznych wygląda od tej drugiej strony, a ich życie nie zawsze jest usłane różami. Pani Obama niejednokrotnie stawiała czoła rasistowskim uprzedzeniom oraz krytyce jej osoby. Nie wszyscy bowiem wiwatowali na jej widok, oklaskiwali jej wypowiedzi, czy chwalili jej ubiór. Świat pełen jest nienawiści i braku tolerancji, nawet, a może w szczególności, do osób publicznych.

W tej lekturze poznajemy również czasy dzieciństwa Michelle, które ukazują nam jak kształtował się jej charakter oraz jak wiele życiowych mądrości wyniosła właśnie z domu rodzinnego. Moim zdaniem to spotkanie z ogromnie inteligentną kobietą, tolerancyjną i nowoczesną, wyjątkowo wrażliwą, ale również stanowczą. Taką, która porusza problemy seksizmu, rasizmu oraz szeroko rozumianych stereotypów. Jednocześnie czyni to z humorem i klasą, pokazując również jak ważna jest miłość i szacunek do drugiego człowieka.

Becoming to nie tylko historia życia znanej osoby, to również ogromna lekcja dla czytelnika. Michelle Obama była, jest i będzie ostoją nie tylko dla swojego męża, dzieci i narodu, ale dla wszystkich z którymi współdziała by tworzyć coś dobrego. Pamiętajmy, że bez wzajemnego wsparcia trudno jest osiągnąć szczyty.

B.

Kochane Wydawnictwo Agora, dziękuję za możliwość zrecenzowania tej wyjątkowej powieści.

Recenzja ZaBiałymPłotkiem
Tytuł: Becoming. Moja Historia
Autor: Michelle Obama
Wydawnictwo: Agora

 

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *