“Basia i przyjaciele. Zuzia” “Basia. Wielka księga przedszkola” Zofia Stanecka, Marianna Oklejak – Recenzja

“Basia i przyjaciele. Zuzia” “Basia. Wielka księga przedszkola” Zofia Stanecka, Marianna Oklejak – Recenzja

Zapraszam Was na kolejne spotkanie z przesympatyczną Basią, przyjaciółką każdego przedszkolaka. Tym razem ona przeprowadzi nas, przez wszystkie pory roku w przedszkolu. Najnowsza książka tej serii jest podzielona na cztery części: jesień, zima, wiosna i lato. W każdej z nich znajdziecie informacje o danej porze, co można zrobić z darów natury, w co się bawić i czego uczyć.

Zacznijmy więc od jesieni. W trakcie tej pory roku Basia pokaże nam jak zrobić pieska z kasztanów, opowie o nowej koleżance, da znać o wypadających zębach i wtrąci swoje trzy grosze w smaki przedszkolnego jedzenia. Na dodatek zwróci waszą uwagę na to jak mocno dziecko tęskni za rodzicem, kiedy przebywa w przedszkolnych kątach.

Po jesieni zawsze przychodzi zima. Wówczas przedszkole zmienia swoje dekoracje i wszędzie jest pełno mroźnych akcentów. Zimą dzieci dostają podarunki, robią papierowe płatki śniegu i tworzą serduszka na dzień babci i dziadka. Dodatkowo bawią się w białym puchu, jeśli takowy jest za oknem. Zimowe zabawy bywają równie atrakcyjne jak te jesienne.

Kolejna pora roku to oczywiście wiosna. Dzieci witają ją Marzanną, którą samodzielnie tworzą z kolorowych materiałów. Kolorowa aura sprzyja tańcom więc w salach króluje wesoła rytmika i gra na instrumentach. Kiedy wszystko budzi się do życia, dzieci mają zdecydowanie więcej energii i uśmiechu na twarzy.

Ostatnie jest lato. Czas na odpoczynek i wakacje z rodzicami. Zanim jednak to nastąpi warto zrobić własny wiatraczek, na który Basia ma dla was przepis, zbadać życie dżdżownic i posadzić piękne bratki. Zabawa trwa na całego.

Czytanie przygód Basi naszym dzieciom, pozwoli wam w łagodny sposób przejść z dzieckiem przez kolejne miesiące w przedszkolu. Bohaterzy książki pozwalają dzieciom łatwiej oswoić się z tym czego doświadczają. To naprawdę wspaniała lektura i dobra pomoc edukacyjna dla nas rodziców.

Jakby tego wszystkiego było mało, polecam wam również kolejną pozycję z serii “Basia i przyjaciele”. Tym razem jest to opowieść o Zuzi, która nie rozumie tego jakie emocje w niej siedzą. Tego dnia dziewczyna usłyszała fragment burzliwej rozmowy rodziców, po której mama spakowała się i wyjechała, a ona została sama z tatusiem. Tato następnego dnia zaprowadził ją do przedszkola. Nikt nie wyjaśnił jej dlaczego tak się dzieje. Toteż dziewczynka snuła domysły, które przerodziły się w złość na kolegów i koleżanki. Jak wiadomo, dzieci potrafią dopiec, a to nie polepszyło sytuacji. Dziewczynką zawładnęły wyjątkowo trudne emocje – złość i strach. Ta opowieść ukazuje nam jak ważne są rozmowy z dziećmi o tym co się dzieje w naszym otoczeniu oraz jak mocno potrzebują one naszej bliskości, zrozumienia i wybaczenia.

Historia Zuzi to dobry początek na rozmowę z naszą pociechach o emocjach. Jeśli przychodzi wam to z trudnością, zacznijcie od tej właśnie książki, a dalej wszystko potoczy się znacznie łatwiej.

B.

Recenzja ZaBiałymPłotkiem
Tytuł: “Basia i przyjaciele. Zosia” “Basia. Wielka księga przedszkola”
Wydawnictwo: Egmont

Dziękuję Wydawnictwu Egmont, za możliwość zrecenzowania tych wyjątkowych książek.