Akceptuję, co czuję – czyli jak pomóc swojemu maluchowi zrozumieć emocje

Akceptuję, co czuję – czyli jak pomóc swojemu maluchowi zrozumieć emocje

Mój synek jest dzieckiem nad wyraz wrażliwym. Wszystkie emocje, które w nim drzemią odczuwa potrójnie. Kiedy się cieszy, to słyszy go pół wsi, a kiedy z czymś się nie zgadza to dom drży w podstawach. Dlatego też wciąż poszukuję nowych pomocy, które pomogą mu w zrozumieniu jego uczuć i radzeniu sobie z tymi ogromnie trudnymi.

Tym razem postanowiłam sięgnąć po serię “Akceptuję, co czuję”. Jedna z wybranych książek to “Przyjaźń. Jak się zaprzyjaźnić i przyjaźnić. To właśnie w niej znaleźliśmy ćwiczenia, zadania i zabawy, które pomogły nam w tworzeniu dobrej relacji z rówieśnikami. Pięciolatki mają to do siebie, że zaczynają bawić się z rówieśnikami, odwiedzać się nawzajem i w jednej chwili są najlepszymi przyjaciółmi, by zaraz potem wykrzyczeć sobie “nie lubię cię już”. Za tym wszystkim często idzie smutek i żal, a przecież można zrozumieć te emocje i pozwolić im stać się lżejszymi, takimi które nie będą obciążać psychiki naszego malucha. Książka pokazuje, że przyjaźń to źródło szczęścia i chociaż nie zawsze jest łatwo, to warto się wspierać i mieć przyjaciół wokół siebie.

Kolejna książka, która trafiła do nas to “Kłócimy się, godzimy się”. Jest to pozycja, która ma wspomóc nas rodziców w przeistoczeniu kłótni w okazję do rozmowy. Naszym dzieciom i często niestety również nam kłótnia jest równoznaczna z wypowiedzeniem wojny. A przecież nie musi tak być. Konflikt, może być idealnym momentem do wspólnej rozmowy, wysłuchania swoich racji i opracowania rozwiązań kompromisowych.  Dzięki tej książce dzieci poznają różnicę między konfliktem, bójką, przemocą i złością. Książka zawiera porady dla dziecka, które poznaje rozwiązując zadania, ale również poradnik dla rodziców.
W tej serii ukazały się również inne tytuły, takie jak: “Pewność siebie”, “Moje emocje”, “Prawa dziecka”, “Bracia i siostry” czy “Strach, wróg czy przyjaciel”. Każda z nich uczy radzenia sobie z innymi emocjami. Warto poznać je wszystkie.

B.

ZaBiałymPłotkiem
Wydawnictwo: Harper Collins , Egmont