A Tomek powiedział… odcinek 12

A Tomek powiedział… odcinek 12

A Tomek powiedział:
– Cieszę się, że urodziłem się facetem. Mam wrażenie, że wy, kobiety, miałyście i macie gorzej niż mężczyźni.
Odpowiedziałam:
– Mamy. I to często na własne życzenie, ale też potrafimy walczyć o swoje prawa.

Sto lat temu uzyskałyśmy czynne i bierne prawa wyborcze. Obecnie zupełnie naturalne jest dla nas, kobiet, to, że bierzemy udział w wyborach samorządowych czy parlamentarnych. Głosujemy, jesteśmy kandydatkami na posłanki, radne. Niestety w Polsce na fotel prezydenta nie startowała na poważnie jeszcze żadna kobieta. A szkoda, bo na pewno nie byłaby prezydentem wyimaginowanym…

Stulecie uzyskania praw wyborczych kobiet to dla mnie święto szczególne. Cieszę się, że prawa Polek jako jednych z pierwszych w Europie zostały zrównane z prawami mężczyzn. Przynajmniej w teorii, bo w praktyce nie było i nadal nie jest tak różowo. Jedna z moich koleżanek orzekła, iż stwierdzenie: Polki uzyskały prawa wyborcze jest nieadekwatne. Fakt – nasze prababki wywalczyły sobie te prawa.

Z biografii pierwszej żony marszałka Marii Piłsudskiej („Maria Piłsudska. Zapomniana żona”) autorstwa Elżbiety Jodko-Kuli dowiadujemy się, że szanowny pan Józef nie był chętny do przyznania kobietom praw wyborczych. Oczywiście doceniał pomoc kobiet w czasie I wojny światowej, kiedy pracowały jako sanitariuszki czy łączniczki. Również w początkowych latach aktywności PPS-u to niewiasty odwalały całą czarną, a zarazem niebezpieczną robotę. Zajmowały się m.in. kolportowaniem „Robotnika”, który był wydawany przez Piłsudskiego. To kobiety zajmowały się (jak zwykle) wiktem i opierunkiem członków partii, którzy przyjeżdżali na zebrania i narady. To one szukały sponsorów lub same wręcz wspierały finansowo powstanie Legionów Polskich. No i miałyśmy farta. 28 listopada 1918 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał dekret o ordynacji wyborczej, który stanowił, iż wyborcą do sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci. Hip! Hip! Hurra!!!!
Mamy wobec naszych prababek dług wdzięczności. Odnoszę jednak wrażenie, że czasem nie doceniamy, a niekiedy nie chcemy pamiętać, że nasze prawa są takie same jak prawa mężczyzn. Nie tylko jeśli chodzi o wybory.

Bardzo często dowiaduję się od znajomych lub czytam o dyskryminacji kobiet. Na takich samych stanowiskach zarabiają mniej niż faceci. Jeśli kobieta zdenerwuje się w pracy i powie kilka słów powszechnie uznawanych za niecenzuralne, to zazwyczaj słyszy, że jest zbyt emocjonalna lub że hormony jej szaleją, bo a) zbliża się jej okres, b) pewnie przyszedł już na nią ten czas (czytaj: menopauza). Jeśli facet się wkurza i klnie jak szewc, wszystko jest w porządku. Jemu wolno. Czy tylko mnie dziwi fakt, że to mężczyźni z mężczyznami debatują w telewizji na temat aborcji? Nie chcę już wymieniać kolejnych przykładów.

Dziś chcę się cieszyć i świętować ze znajomymi stulecie naszych praw. Jestem bardzo dumna, że nasza oddolna inicjatywa została pozytywnie przyjęta przez władze powiatu siemiatyckiego i Urzędu Miasta. Od wczoraj na telebimie w centrum Siemiatycz wyświetlany jest baner na cześć dzisiejszego święta. Natomiast na budynku starostwa pojawiła się iluminacja: „100 lat praw wyborczych kobiet”.

Tak sobie myślę, że jest to jedyne miasto w Polsce, które tak fajnie uczciło tę rocznicę. A to wszystko dzięki kobietom….

Anna Sekielska1 thought on “A Tomek powiedział… odcinek 12”

  • Helou, to ja. Bym protestowała, ze kobiety w Legionach prały, dbały i kolportowały. Nie, duuzo wiecej, dwa najpowaniejsze zamachy bombowe, Na Skałona gubernatora- dokonały go trzy kobiety Krahelska,Owczarkówna, i Helbertówna. Zamach na generał Uthoffa to Faustyna Morzycka.Generała nie udalo sie zabic, ale zginely dwie przypadkowe osby i ciezko rannych zostało kilku chłopców.Morzycka popelnila samobójstwo. Tez napad na pociag w Bezldanach, którego dokonalo 5 pozniejszych premierow – został rzygotowany i przeprowadzony przy pomocy pan, ktore zreszta przjely pieniadze, rzecz podstawowa dla daszej dzialnosci PPS. No mozna by mnozyc… Tak wiec marszalek, miłosnik kobiet, ale bystrych nie mial troche wyscia.Miał dlug.Honorowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.