10 książek pod choinkę

10 książek pod choinkę

Od wieków książka jest idealnym upominkiem pod choinkę, a że obie kochamy czytać, to nie możemy zostawić Was bez świątecznych polecajek książkowych. Oto one:

1. Anna Kamińska, „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej”, Wydawnictwo Literackie, 2017. Książka, która zainteresuje nie tylko miłośników Podlasia i Puszczy Białowieskiej. Jest to mój ulubiony rodzaj literatury. Autorka opowiada historie ludzi związanych z Białowieżą i jej okolicami. Historie wzruszające, prawdziwe, rodzinne, które wydarzyły się na przestrzeni lat. Niektóre z nich są zabawne, inne tragiczne. A wszystkich bohaterów połączyła Białowieża – miejsce jedyne i wyjątkowe nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

2. Małgorzata Czyńska, „Kobiety Witkacego. Metafizyczny harem”, Znak, 2016. Stanisław Ignacy Witkiewicz, jak powszechnie wiadomo, był kobieciarzem. Przez jego życie przewinęło się mnóstwo kobiet. Tych sławnych i tych nieznanych. Były jego muzami i… sensem istnienia. Książka opowiada o związkach artysty z kolejnymi partnerkami. Niektóre były tylko modelkami, inne kochankami. A jak na to wszystko reagowała żona Witkacego Jadwiga? O tym przeczytacie w książce.

3. Anna Kowalczyk, „Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich”, ilustracje Marta Frey, WAB, 2018. Idealna pozycja czytelnicza na stulecie praw wyborczych Polek. Opisano w niej dzieje Polek już od okresu prehistorycznego aż do współczesności. Dużym atutem książki jest dowcip autorki, która puszcza oko do czytelnika. Kolejny plus to rewelacyjne rysunki Marty Frej. Pozycja obowiązkowa dla każdej kobiety.

4. Joanna Kuciel-Frydryszak, „Służące do wszystkiego”, Marginesy, 2018. Poruszająca opowieść o sytuacji polskich służących na przełomie XIX i XX wieku. Podobno w Polsce nigdy nie było niewolnictwa. W trakcie lektury przekonałam się, że to nieprawda. O tym, w jakich tragicznych warunkach mieszkały w naszym kraju służące, jak były traktowane, że nie miały żadnych praw, przeczytacie w tej książce.

5. Wszystkie książki Agaty Christie o przygodach Herkulesa Poirot!!! Kocham tego jajogłowego Belga nieskończoną miłością. Niektóre książki czytałam kilka razy, na przykład „A.B.C”, „Morderstwo na polu golfowym”, „Zagadka Błękitnego Ekspresu” czy kultowe już „Morderstwo w Orient Ekspresie”. Czytajcie! Literatura ponadczasowa!!!!!!!!

Polecajka: 5 książek na prezent

6. Marta Kisiel, „Małe Licho i tajemnica Niebożątka”, Wilga, 2018. – Książka dedykowana jest najmłodszym czytelnikom, ale ja widzę w niej potencjał i naukę również dla dużych. Dawno nie wpadła mi w dłonie dziecięca powieść, która tak bardzo mnie zauroczyła. Znaleźć w niej można takie wartości jak miłość, tolerancja i przyjaźń. Dorośli dostrzegą również trudy dorastania Bożka, które występują u większości dzieci. Natomiast dzieci odnajdą w niej magiczną historię, która uruchomi ich wyobraźnię. Dodatkowo treść przeplatana jest ilustracjami Pauliny Wyrt, które młodym czytelnikom ułatwiają interpretację tej historii. Tajemniczy klimat książki dodatkowo zachęca do poznania przygód Niebożątka. Z każdą kartką chce się przejść dalej, wiedzieć więcej i rozpatruje się zakończenie, które dla mnie było zaskakujące. Uwielbiam kiedy nie uda mi się przewidzieć finału powieści, wtedy bowiem wiem, że książka jest dobra.

7. Anna Fryczkowska, „Równonoc”, Wydawnictwo Od deski Do deski, 2018. – 21 marca 1998 r. dzień i noc miały tą samą długość. Równonoc pochłonęła wówczas Szymona. W latach 1998 i 1999 w zachodniopomorskim, również w marcu, przepadli bez wieści także Krzysiek, Jędrzej i Darek. Marcowi chłopcy, tak ich nazwano i to właśnie historię ich zaginięcia poznałam w powieści. Te tragedie mają swoje źródło w rzeczywistości, co sprawia, że na ciele pojawia się gęsia skórka. O ich losach opowiadają trzy matki oraz ojciec jednego z nastolatków. Choć chłopcy byli do siebie bardzo podobni, nawet w podobnym wieku i spotkał ich prawdopodobnie podobny los, to rozpacz po ich utracie przybierała różne twarze, desperację, nadzieję, rozczarowanie, odrętwienie czy pogodzenie się z losem.

8. J.K. Rowling, „Harry Potter and the philosopher’s stone”, edycja specjalna 2017. To wydanie jest idealnym upominkiem dla fanów Harrego. Nie mogło go zabraknąć na mojej liście polecajek. Piękna twarda oprawa, kolorowe brzegi kartek i nowa, nietuzinkowa grafika okładki, sprawiają że prezentuje się wyjątkowo okazale i będzie cieszyć oko każdego potteromaniaka. To absolutny must have!

9. Melissa Darwood „Larista”, Wydawnictwo Kobiece, 2018. W książce odnajdziecie znane już nam tematy, takie jak walka dobra ze złem, nadnaturalne zdolności i prawdziwa epicka miłość. Być może stwierdzicie, że “już to przerabiałam/em”, ale prawda jest taka, że uwielbiacie te schematy i kochacie do nich wracać. Larista przyciąga. Jest książką, którą zapamiętacie na dłużej. Jest dokładnie tym, czego oczekuje się od tego typu powieści i mocno angażuje nas w swoją treść. Nowy nieznany dotąd mistyczny świat dowodzi, że w gatunku fantasy można jeszcze stworzyć coś oryginalnego. Autorka ma ten magiczny sposób pisania zagranicznych autorów fantastyki, co sprawia, że od jej książek nie da się oderwać. A na rynku wydawniczym już jest drugi tom tej powieści pt. Guerra.

10. Jane Austen “Duma i uprzedzenie” (Pride and Prejudice). Miłość do książek Pani Austen sprawiła, że również jej pozycja znajduje się na mojej świątecznej liście. Wyjątkowe wydanie, które widzicie na zdjęciu, to kolekcjonerska edycja z wydawnictwa Barnes and Noble. Książka ta wydana jest w skórzanej oprawie. Moim zdaniem to nie jest wydanie do czytania, ale do posiadania. Obecnie jestem na etapie zbierania całej serii. Nie jest to tani upominek, ale z pewnością wyjątkowy i magiczny prezent dla tych, którzy w książkach cenią również piękno wydania.

Życzymy Wam udanych zakupów świątecznych

Beata Długokińska i Anna SekielskaDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *